Den nye danske vejafgift blev endelig godkendt i Folketinget den 28. november 2024 og træder i kraft den 1. januar 2025. Den nye vejafgift rammer vores daglige forsendelser ud til kunderne i Danmark. Fragtbilens emissionsklasse, vægt m.fl. afgør satsens størrelse, hvilket Østjysk Vinforsyning ikke kender på forhånd. Derfor vil afgiften blive opkrævet som et fast beløb på fakturaen og justeret løbende således vores opkrævning på fakturaer balancerer med vores omkostninger til vejafgiften. I januar 2025 vil afgiften være kr. 14 pr. forsendelse.
x

VILLA ANTONINO ROSSO ØKO Italien

Distrikt

Vino Rosso/Bianco Italiano. Læs mere om distriktet

Producent

Villa Antonino. Læs mere om producenten

Om produktet

Vinen er sammensat af rødvine produceret på druesorterne Sangiovese (50%), Montepulciano (30%) og Cabernet Sauvignon, som alle er økologiskdyrkede i forskellige oprindelsesområder i Midt- og Norditalien. Vinificeringen foregår udelukkende på rustfrie ståltanke, hvor man prioriterer den frugtrige og aromatiske stil.En... Læs mere

Specifikationer

Gruppe Rødvin

Kolli 6

Land Italien

Størrelser 75,00

Alkohol % 12,00

Nr 06109010035

EAN Nr 3343380028200

Druer 20% Cabernet Sauvignon 30% Montepulciano 50% Sangiovese

Lagring Ståltanke

Økologisk Ja

Respekt Ja

Skruelåg Ja

Distrikt

Vino Rosso/Bianco Italiano. Læs mere om distriktet

Producent

Villa Antonino. Læs mere om producenten

Mere om produktet

Vinen er sammensat af rødvine produceret på druesorterne Sangiovese (50%), Montepulciano (30%) og Cabernet Sauvignon, som alle er økologiskdyrkede i forskellige oprindelsesområder i Midt- og Norditalien. Vinificeringen foregår udelukkende på rustfrie ståltanke, hvor man prioriterer den frugtrige og aromatiske stil.En meget aromatisk, umiddelbar og rund vin i duften, med toner af krydderurter og røde bær som kirsebær og blommer. I smagen er vinen halvtør, med en god balance mellem frugten og strukturen. Den slutter med god struktur og lækre nuancer af milde krydderier. Klassisk italiensk i sin stil! Her får man vin for pengene!Server den til grønsagsretter, til lyst kød, pastaretter, pizza og til hvidskimmeloste.

×