VALDAMOR ALBARINHO DO Rías Baixas, Quinta de Couselo
Distrikt
Rìas Baixas. Læs mere om distriktet
Producent
Quinta de Couselo. Læs mere om producenten
Om produktet
”Valdamor” er lavet på 100% Albariño-druer fra subzonen O Rosal i Rías Baixas og fra Quinta de Couselos egne vinmarker samt et par andre vinmarker, man dyrker på lejebasis. Parcellerne byder på en god eksponering og jordbundsdiversitet (aflejringsjord, skifer og... Læs mereLogin for at se vores priser og købe produkter
Login for at se vores priser og købe produkter
Specifikationer
Distrikt
Rìas Baixas. Læs mere om distriktet
Producent
Quinta de Couselo. Læs mere om producenten
Mere om produktet
”Valdamor” er lavet på 100% Albariño-druer fra subzonen O Rosal i Rías Baixas og fra Quinta de Couselos egne vinmarker samt et par andre vinmarker, man dyrker på lejebasis. Parcellerne byder på en god eksponering og jordbundsdiversitet (aflejringsjord, skifer og granit).
Klaserne er håndplukkede i små kasser à 15 kg., og de transporteres derefter straks til kælderen, hvor de køles ned til 5º C, før de sorteres og afstilkes. De hele druer gennemgår en skind-maceration i 2 timer efterfulgt af en skånsom presning. Mosten gennemgår herefter en naturlig og kølig gæring på ståltanke samt en modning i hele 6 måneder ”sur lie” (på bundfaldet) i tankene for at tilføre yderligere aroma og struktur til vinen.
Vinen har en blank, lysgylden farve med et grønligt skær. Den udvikler sig hurtigt med lidt iltning i glasset og afslører friske og rene nuancer af citrusfrugter, grønne æbler og et delikat strejf af hvide blomster. Smagen er tør, sprød og frisk med udtalte salte, mineralske noter afslutningsvist. En meget appetitgivende vin!
Server den til skaldyr (gerne østers), retter med dampet eller grillet fisk, men også til røget laks, pastaretter, fjerkræ og varme grønsagsretter.