SAINT BRIS EXOGYRA VIRGULA BIO AOC Goisot
Distrikt
Saint Bris. Læs mere om distriktet
Producent
Jean Hugues et Guilhem Goisot. Læs mere om producenten
Om produktet
Ud fra devisen ”Vinen formes primært i vinmarken og ikke bare i kælderen”, foretager Jean-Hugues og Guilhem Goisot en konstant tilpasning af dyrkningsmetoderne på de parceller, de dyrker, alt efter jordbundstype, klima og druesort. Sauvignon-druerne til denne ”Exogyra Virgula” hentes... Læs mereLogin for at se vores priser og købe produkter
Login for at se vores priser og købe produkter
Specifikationer
Distrikt
Saint Bris. Læs mere om distriktet
Producent
Jean Hugues et Guilhem Goisot. Læs mere om producenten
Mere om produktet
Ud fra devisen ”Vinen formes primært i vinmarken og ikke bare i kælderen”, foretager Jean-Hugues og Guilhem Goisot en konstant tilpasning af dyrkningsmetoderne på de parceller, de dyrker, alt efter jordbundstype, klima og druesort. Sauvignon-druerne til denne ”Exogyra Virgula” hentes på en lille biodynamiskdyrket parcel med vinstokke, som er 15-40 år gamle, og som vokser i en højde af 210-258 m.o.h., på en skråning, som vender mod nord og nordvest. Dette giver et særligt køligt mikro-klima, som sammen med en undergrund af mergel og lag af østers-forsteninger (”Exogyra Virgula”), giver utrolig delikate og præcise hvidvine.
I kælderen praktiseres en meget naturlig vinificering med druernes egne gærceller, en naturlig bundfældning samt ingen filtrering. Modningen er nøje tilpasset den enkelte vin, og for denne cuvée bruger man udelukkende temperaturregulerede ståltanke for at bevare Exogyra Virgulas sarte frugtbalance og finesse.
Vinen byder på mange detaljer i både duft og smag. Nuancer af rose, citrusfrugt (rødgrape) og mango samt krydderurter og milde krydderier. Vinen slutter med en let saltet stil.
En fremragende ledsager til hvid fisk, østers og skaldyr. Retter fra det (krydrede) asiatiske køkken harmonerer også godt med vinens cremede tekstur, mineralitet og syre. Tilmed kan delikate retter fra det nordiske køkken være spændende at matche med denne Saint-Bris. Prøv den også til gedeost, en Comté eller en Emmentaler.