POMMARD 1. CRU VIEILLES VIGNES Les Parcellaires de Saulx
Distrikt
Pommard. Læs mere om distriktet
Producent
Les Parcellaires. Læs mere om producenten
Om produktet
Druerne til denne Pommard 1. Cru – Vieilles Vignes hentes på parceller med ældre vinstokke i forskellige 1. Cru-vinmarker på de nordlige skråninger i appellationen. Her finder man en ler- og kalkholdig undergrund, som indeholder en del jernoxid. Pinot Noir-druerne... Læs mereLogin for at se vores priser og købe produkter
Login for at se vores priser og købe produkter
Specifikationer
Distrikt
Pommard. Læs mere om distriktet
Producent
Les Parcellaires. Læs mere om producenten
Mere om produktet
Druerne til denne Pommard 1. Cru – Vieilles Vignes hentes på parceller med ældre vinstokke i forskellige 1. Cru-vinmarker på de nordlige skråninger i appellationen. Her finder man en ler- og kalkholdig undergrund, som indeholder en del jernoxid.
Pinot Noir-druerne plukkes i små kasser, som straks køres til husets kældre i Meursault, hvor vinen vinificeres. Opskriften er klassisk for Bourgogne, med en gæring i store opretstående trækar, en malolaktisk gæring og en efterfølgende modning i 12-15 måneder på nye træfade (228 l.).
Vinen har en blank, rubinrød farve. Det er det elegante og delikate, som først kommer frem i denne vin, med nuancer af violer, ribs, moreller, solbær og milde krydderier i duften. I smagen afsløres kraften og strukturen. Vinen har en god fedme, stor frugtkoncentration og en nuance af træ fra fadene, som smelter godt i vinen. I eftersmagen kommer der igen bid, struktur og elegance, som matcher vinens krydrede toner perfekt.
Serveres til råvildt, lam eller okse – for eksempel med en trøffel- eller portvinssauce.