Kære kunde. Vi henleder opmærksomheden på, at vi I forbindelse med Kristi Himmelfartsdag på torsdag i næste uge holder lukket dagen efter – fredag den 15. maj. Følgende frister gælder derfor i forhold til ordreafgivelse og levering i næste uge: For levering inden Kristi Himmelfartsdag: Sidste frist for ordreafgivelse er tirsdag den 12. maj kl. 12.00 For levering fredag den 15. maj (fragtmændene kører): Sidste frist for ordreafgivelse er onsdag den 13. maj kl. 12.00. Vi anbefaler dog, at alle ordrer afgives, så seneste leveringsdato i næste uge er onsdag den 13. maj, da eventuelle leveringsproblemer i forhold til fredag formentlig ikke ville kunne løses denne dag. Ønsker du levering mandag den 18. maj er seneste ordrefrist ligeledes onsdag den 13. maj. Vi ønsker en god weekend og en god Kristi Himmelfartsferie.

x

PINOT NOIR BIO Alto Adige, Alois Lageder

Distrikt

Vino Rosso/Bianco Italiano. Læs mere om distriktet

Producent

Alois Lageder. Læs mere om producenten

Om produktet

Pinot Noir-druerne til denne vin hentes omkring Pochi og Appiano i Alto Adige. Vinmarkerne (15-50 år gamle biodynamiskdyrkede vinstokke) er anlagt på skråninger i en højde af 300 til 450 m. med en undergrund af småsten, kalk og sand og... Læs mere

Specifikationer

GruppeRødvin

Kolli6

LandItalien

Årgang2023

Størrelser75,00

Alkohol% 11,50

Nr06047312335

EAN Nr8000395059005

Druer100% Pinot Noir

Lagring

Biodynamisk fremstillet vinJa

VeganskJa

Distrikt

Vino Rosso/Bianco Italiano. Læs mere om distriktet

Producent

Alois Lageder. Læs mere om producenten

Mere om produktet

Pinot Noir-druerne til denne vin hentes omkring Pochi og Appiano i Alto Adige. Vinmarkerne (15-50 år gamle biodynamiskdyrkede vinstokke) er anlagt på skråninger i en højde af 300 til 450 m. med en undergrund af småsten, kalk og sand og ret kølige forhold. Det giver en langsom modning og derfor vine med en flot aroma, sprødhed og finesse. Vinen er gæret på ståltanke og modnet i 12 måneder på betontanke og store fade.

Vinen har en lys, rubinrød farve. Duften er aromatisk og frugtrig med nuancer af kirsebær og blommer. I smagen er det de frugtrige nuancer, som dominerer først, men vinen har også struktur og god velour. Det er dog den charmerende og aromatiske stil, som vinder sidst i munden. En meget elegant vin. Serveres til grønsagsretter, fjerkræ, svinekød, kalv eller til pasta- og risottoretter. Også velegnet til hvidskimmeloste.

×