Kære kunde. Vi henleder opmærksomheden på, at vi I forbindelse med Kristi Himmelfartsdag på torsdag i næste uge holder lukket dagen efter – fredag den 15. maj. Følgende frister gælder derfor i forhold til ordreafgivelse og levering i næste uge: For levering inden Kristi Himmelfartsdag: Sidste frist for ordreafgivelse er tirsdag den 12. maj kl. 12.00 For levering fredag den 15. maj (fragtmændene kører): Sidste frist for ordreafgivelse er onsdag den 13. maj kl. 12.00. Vi anbefaler dog, at alle ordrer afgives, så seneste leveringsdato i næste uge er onsdag den 13. maj, da eventuelle leveringsproblemer i forhold til fredag formentlig ikke ville kunne løses denne dag. Ønsker du levering mandag den 18. maj er seneste ordrefrist ligeledes onsdag den 13. maj. Vi ønsker en god weekend og en god Kristi Himmelfartsferie.

x

PINOT BLANC Alsace, Hubert Beck

Distrikt

Alsace. Læs mere om distriktet

Producent

Hubert Beck. Læs mere om producenten

Om produktet

Pinot Blanc er en af de mest populære vine i Alsace. Man bruger den tit som hovedvin i Edelzwicker - Alsaces blandingsvin, som man ofte får serveret på karaffel i området. Men ofte drikker man Pinot Blanc alene, og det... Læs mere

Specifikationer

GruppeHvidvin

Kolli6

LandFrankrig

Årgang2022

Størrelser75,00

Alkohol% 12,50

Nr04000122235

EAN Nr3448430000202

Druer100% Pinot Blanc

Lagring6 Mdr på stål

Distrikt

Alsace. Læs mere om distriktet

Producent

Hubert Beck. Læs mere om producenten

Mere om produktet

Pinot Blanc er en af de mest populære vine i Alsace. Man bruger den tit som hovedvin i Edelzwicker – Alsaces blandingsvin, som man ofte får serveret på karaffel i området. Men ofte drikker man Pinot Blanc alene, og det egner den sig virkelig godt til.

Pinot Blanc fra Hubert Beck er en meget frisk og frugtrig vin. Den har en god balance mellem en charmerende sødme i smagen og en tør eftersmag. Man kan ikke andet end at blive charmeret af vinen og hurtigt komme til at holde af den. Pinot Blanc er rent gastronomisk meget anvendelig til mange formål. Den vil f.eks. være en god ledsager til salater, postejer og fjerkræsretter, men Pinot Blanc er bedst til f.eks. buffet ved receptioner, til sommermad eller skovtur.

Pinot Blanc er bedst, når den er ung og stadig har sin umiddelbare frugt og charme. Serveres afkølet men ikke iskold!

×