Kære kunde. Omlægningen af vores hjemmeside til nye servere er nu gennemført. Vi forventer at alt nu kører stabilt igen. 

x

MAS DEL SERRAL Raventos i Blanc, Conca del Riu Anoia

Distrikt

Conca del Riu Anoia. Læs mere om distriktet

Producent

Raventos I Blanc. Læs mere om producenten

Om produktet

2010 Mas del Serral er lavet på Xarel·lo og Bastard Negre fra den biodynamiskdyrkede vinmark Clos del Serral (1,92 ha.) i Sant Sadurní d’Anoia, hvor man i 1954 plantede begge druesorter mellem hinanden. Marken ligger på en nord og nordvestvendt... Læs mere

Specifikationer

Gruppe Mousserende vin

Kolli 1

Land Spanien

Årgang 2010

Størrelser 75,00

Alkohol % 12,50

Nr 09304121035

EAN Nr 8421478680044

Druer Bastard Negre Xarel lo

Lagring Lees ageing 100 mdr

Respekt Ja

Distrikt

Conca del Riu Anoia. Læs mere om distriktet

Producent

Raventos I Blanc. Læs mere om producenten

Mere om produktet

2010 Mas del Serral er lavet på Xarel·lo og Bastard Negre fra den biodynamiskdyrkede vinmark Clos del Serral (1,92 ha.) i Sant Sadurní d’Anoia, hvor man i 1954 plantede begge druesorter mellem hinanden. Marken ligger på en nord og nordvestvendt skråning, hvor de kølige forhold giver længere modning af druerne. Dette og markens undergrund, som er ca. 16 mio. år gammel, og som før da var dækket af hav, er domineret af kalk og forsteninger, som giver vine med god syre, finesse og aroma.

Druerne blev håndplukkede og ilagt små kasser à 15 kg, og kun de bedste klaser blev brugt til denne vin. Presningen af de hele klaser foregik med et skånsomt tryk, og gæringen fandt sted på stål- og cementtanke, udelukkende med druernes egen gær. Derefter blev vinen (”basisvinen”) modnet i knap 12 måneder i ståltanke, hvor den gennemgik en mikro-oxidativ proces for at forhindre en reduktiv note. 2. gæringen på flaske (Méthode Traditionelle) og den efterfølgende modning på bundfaldet (”lie”) varede i ikke mindre end 100 måneder (over 8 år!). Slutteligt blev flaskerne drejet i reoler i 2 uger (remuage) inden degorgeringen, som blev foretaget uden brug af svovl. Produktionen begrænsede sig til 2.047 fl. (75 cl.) og 494 magnumflasker i årgang 2010.

En lang tilblivelsesproces og et selektivt udvalg af kvalitetsdruer har tilført vinen en enestående intensitet, fedme og struktur samt friske og delikate nuancer af eksotiske frugter, grønne blade og krydderurter. Den internationale lovprisning af vinen er da heller ikke udeblevet. Eksempelvis tildeler Decanter Magazine’s Pedro Ballesteros MW vinen hele 99 point og beskriver den således: “The most refined Spanish sparkling wine I’ve ever tasted. A top biodynamic terroir wine and a masterwork”. Servér vinen ved 6-8° som aperitif eller til skaldyr, fisk eller ost.

×