Kære kunde. Vi henleder opmærksomheden på, at vi I forbindelse med Kristi Himmelfartsdag på torsdag i næste uge holder lukket dagen efter – fredag den 15. maj. Følgende frister gælder derfor i forhold til ordreafgivelse og levering i næste uge: For levering inden Kristi Himmelfartsdag: Sidste frist for ordreafgivelse er tirsdag den 12. maj kl. 12.00 For levering fredag den 15. maj (fragtmændene kører): Sidste frist for ordreafgivelse er onsdag den 13. maj kl. 12.00. Vi anbefaler dog, at alle ordrer afgives, så seneste leveringsdato i næste uge er onsdag den 13. maj, da eventuelle leveringsproblemer i forhold til fredag formentlig ikke ville kunne løses denne dag. Ønsker du levering mandag den 18. maj er seneste ordrefrist ligeledes onsdag den 13. maj. Vi ønsker en god weekend og en god Kristi Himmelfartsferie.

x

LUST AUF PERLAGE WEISS ØKO Baden, Weingut Rieger, let mousserende

Distrikt

Baden. Læs mere om distriktet

Producent

Weingut Rieger. Læs mere om producenten

Om produktet

Serien ”Lust auf” (lyst til) samler ”vine, som er til at drikke og nyde, og ikke til at filosofere over”, som producenten selv udtrykker det! ”Lust auf Perlage” er sammensat af Müller Thurgau, Riesling og Muskateller. Druerne hentes på diverse... Læs mere

Specifikationer

GruppeHvidvin

Kolli6

LandTyskland

Størrelser75,00

Alkohol% 11,00

Nr00345420035

EAN Nr4260178120702

Druer Muskateller Müller Thurgau Riesling

LagringGæring på lukket tank (Cuve close).

OutletJa

ØkologiskJa

SkruelågJa

Distrikt

Baden. Læs mere om distriktet

Producent

Weingut Rieger. Læs mere om producenten

Mere om produktet

Serien ”Lust auf” (lyst til) samler ”vine, som er til at drikke og nyde, og ikke til at filosofere over”, som producenten selv udtrykker det! ”Lust auf Perlage” er sammensat af Müller Thurgau, Riesling og Muskateller. Druerne hentes på diverse parceller på Weingut Riegers biodynamiskdyrkede vinmarker Betberger og Maltesergarten, hvor vinstokkene er 10-25 år gamle. Vinen er gæret på ståltanke for at bevare druernes sarte aroma og frugtstil. Sidste del af gæringen foregår på lukket tanke, således at vinen beholder en del af sit naturlige kulsyre, som gør den perlende.

”Lust auf Perlage” er en perfekt terrassevin, aromatisk, let perlende, frugtrig og ukompliceret. I duften finder man nuancer af lime, grønne æbler og grønne pærer. Smagen er halvtør (ca. 13 g. restsukker/liter) og liflig, med god friskhed og en let eksotisk finish. En ren charmetrold! Serveres som aperitif, til sushi, asiatiskinspirerede retter med f.eks. kylling, skaldyr og fisk. Serveringstemperatur: ca. 8°C.

×