ELEVAE ROSE ØKO, Côtes de Prov. Ste-Victoire, Ch. Gassier
Distrikt
Côtes de Provence - Sainte-Victoire. Læs mere om distriktet
Producent
chateau-gassier. Læs mere om producenten
Om produktet
Château Gassiers prestige-Rosé ”Elevae” laves kun i de bedste årgange og fra de allerbedste parceller på ejendommen. Den er lavet på 45% Grenache, 45% Syrah og 10% Rolle, som alle er økologiskdyrket. Her får vinstokkene masser af sol, men også... Læs mereLogin for at se vores priser og købe produkter
Login for at se vores priser og købe produkter
Specifikationer
Distrikt
Côtes de Provence - Sainte-Victoire. Læs mere om distriktet
Producent
chateau-gassier. Læs mere om producenten
Mere om produktet
Château Gassiers prestige-Rosé ”Elevae” laves kun i de bedste årgange og fra de allerbedste parceller på ejendommen. Den er lavet på 45% Grenache, 45% Syrah og 10% Rolle, som alle er økologiskdyrket. Her får vinstokkene masser af sol, men også kølighed fra bjerget og god tørring fra Mistral-vinden, noget som giver både sunde, saftige og delikate druer. Undergrunden af ler og smuldret kalk og sandsten fra de nærliggende bjerge giver desuden sprødhed og en smule mineralitet. Produktionen er begrænset, og vinene betragtes i dag af mange som en af de bedste rosévine fra Côtes de Provence Sainte-Victoire distriktet.
Druesorterne bliver høstet hver for sig ved lavere temperaturer om natten og afstilkes og presses straks efter ankomsten til kælderen. Presningen foregår ved lavt tryk og varer normalt i 2-3 timer, hvor skindet på de røde druer giver farven til mosten. Derefter hviler mosten køligt i nogle dage (5-7). Efter en sammenstikning af mosten fra de tre druesorter og en let, naturlig bundfældning, starter gæringen spontant (druernes naturlige gærceller) på demi-muid (600 l.) træfade fra østrigske Stockinger. Efter endt gæring modnet ”Elevae” i 24 måneder på de samme fade, med en løbende omrøring af ”lies” (bundfaldet) hver anden uge, for at optimere fylden og kompleksiteten i vinen.
Farven minder om mango-frugt, med et pink og gyldent skær. Duften afslører straks let ristede og krydrede toner, med nuancer af kanel, vanilje, tørrede abrikoser og syltede røde bær. Smagen er fyldig og sprød, med toner af nektariner, ferskner og skovbær. Den har en lækker harmoni mellem bid, frugt og de eksotiske og mineralske toner. Vinen slutter med god tannin, friskhed og mineralitet. Bl.a. velegnet til asiatiskprægede retter med skaldyr, fisk, fjerkræ. Matcher også and, morkler eller marineret vildtkød med svampe og skovbær.