CHAMBOLLE MUSIGNY 1. CRU LES FUÉES Domaine Odoul-Coquard
Distrikt
Chambolle Musigny. Læs mere om distriktet
Producent
Domaine Odoul-Coquard. Læs mere om producenten
Om produktet
1er Cru-marken "Les Fuées" ligger midt på skråningen, nord for landsbyen Chambolle-Musigny, på samme niveau som nabomarken Grand Cru "Les Bonnes Mares". Odoul-Coquards vinstokke er over 50 år gamle, og en jordbund af smuldrende granit, sandsten og kalk giver ret... Læs mereLogin for at se vores priser og købe produkter
Login for at se vores priser og købe produkter
Specifikationer
Distrikt
Chambolle Musigny. Læs mere om distriktet
Producent
Domaine Odoul-Coquard. Læs mere om producenten
Mere om produktet
1er Cru-marken “Les Fuées” ligger midt på skråningen, nord for landsbyen Chambolle-Musigny, på samme niveau som nabomarken Grand Cru “Les Bonnes Mares”. Odoul-Coquards vinstokke er over 50 år gamle, og en jordbund af smuldrende granit, sandsten og kalk giver ret strukturerede vine, som minder lidt om vine fra nabokommunen Morey-St.-Denis. Samtidig afslører de – især i duften og eftersmagen – Chambolles klassiske delikate og harmoniske stil, noget som forstærkes af vinhusets ”haute couture”-vinificering og en begrænset brug af nye træfade (30%).
I duften er vinen først en smule mere lukket end nogle af de andre Chambolle-Musigny vine fra Domaine Otoul-Coquard, men med lidt iltning i glasset, eksploderer vinen nærmest, med et væld af dybe frugtaromaer som fx sorte kirsebær, brombær, morbær, men også røde, kølige toner af jordbær og hindbær. I smagen, udvikler vinen hurtigt en forbavsende delikat og sprød stil, i forhold til den frugtkoncentration man fandt i duften. Den efterlader et indtryk af dyb kompleksitet (frugt, krydderier, lakrids), harmoni og charme i munden – fuldstændig i Chambolle-Musignys stil.
Servér vinen ved ca. 16° til fx vildretter, lam, okse eller mørke fjerkræsretter. Prøv den også til en god rødskimmelost.