BOURGOGNE CHARDONNAY Domaine Rapet

Distrikt

Bourgogne AOC. Læs mere om distriktet

Producent

Domaine Rapet. Læs mere om producenten

Om produktet

Chardonnay-druerne til denne Bourgogne Blanc hentes på vinmarken “La Grande Corvée de Bully”, i den østlige del af kommunen Pernand-Vergelesses. Her giver en undergrund af mergel og kalksten ret sprøde og mineralske hvidvine, med god harmoni mellem struktur, frugt og... Læs mere

Specifikationer

Gruppe Hvidvin

Kolli 6

Land Frankrig

Årgang 2022

Størrelser 75,00

Alkohol % 13,00

Nr 03801122235

Druer 100% Chardonnay

Lagring 8-10 mdr. på træfade (228 l., 10% nye)

Respekt Ja

Distrikt

Bourgogne AOC. Læs mere om distriktet

Producent

Domaine Rapet. Læs mere om producenten

Mere om produktet

Chardonnay-druerne til denne Bourgogne Blanc hentes på vinmarken “La Grande Corvée de Bully”, i den østlige del af kommunen Pernand-Vergelesses. Her giver en undergrund af mergel og kalksten ret sprøde og mineralske hvidvine, med god harmoni mellem struktur, frugt og friskhed, som er ret klassisk for Pernand-Vergelesses stilen, selvom vinmarken, som ligger lige nedenfor Corton-skoven, ligger lige udenfor AOC-klassifikationen. Domaine Rapet dyrker parcellerne (med Chardonnay og Aligoté) på vinmarken med samme opmærksomhed som husets klassificerede vinmarker.

Druerne plukkes manuelt og transporteres til kælderen i små kasser for at undgå masning og dermed oxydering af druerne. Efter en yderligere sortering af klaserne ved ankomsten til kælderen bliver de hele klaser skånsomt presset (i 2 timer) i en luftpresse. Mosten bundfælder naturligt i 24 timer under kølige forhold og overføres derefter til gæring på træfade af 228 l. (10% nye). Efter gæringen gennemgår vinen en malolaktisk gæring og modnes på de samme fade på sit ”lie (bundfald) med løbende omrøringer indtil juli. Efter en sammenstikning af de forskellige fade, bundfælder vinen naturligt på tank og aftappes normalt 12 måneder efter høsten.

Vinen har en flot, blank, gylden farve. Duften er meget åben, med lækre nuancer af akacieblomster, citrusfrugter og hvide ferskner samt spændende toner af flintsten. Smagen er meget fyldig og dyb, men udvikler hurtigt god charme og finesse med iltning i glasset. Den er perfekt i sin ungdom, men har samtidig både frugt, styrke, mineralitet og tannin til flere års lagring. En meget kompleks hvid Bourgogne!

Server den til salater, varme grønsagsretter (gerne gratinerede), skaldyr, fisk og lyst kød.

×