Kære kunde. Omlægningen af vores hjemmeside til nye servere er nu gennemført. Vi forventer at alt nu kører stabilt igen. 

x

Domaine Villa Noria

Domaine Villa Noria i Montagnac, mellem Montpellier og Béziers (Languedoc, Frankrig), blev grundlagt i 2010, med ønsket om at producere naturlige vine og perlende vine (Pét Nat – Vin Pétillant) på økologisk-dyrkede druer med respekt for naturen, i såvel vinmarkerne som i kælderen under produktionen. Ejendommens vinmarker med 13 forskellige druesorter er omringet af småskove og buske. I dag er ejendommen og de produkter, som kommer derfra, certificeret økologiske og veganske (kontrolleret af AB-Agriculture Biologique). Domaine Villa Noria producerer i dag også alkoholfrie vine, perlende drikke, druesafter og drue-kombucha – alle lavet på økologisk-dyrkede druer.

Til sine alkoholfrie vine har huset udviklet en naturlig gærkultur, som giver en gæring uden alkohol og bevarer druesortens og vinmarkens karakterer, aroma- og smagsnuancer. Villa Norias alkoholfrie vine er altså ikke lavet på en dealkoholiserings-teknik, som flere andre producenter benytter sig af. Vinhusets teknik giver mere naturlige, delikate og harmoniske alkoholfrie vine.

Vores udvalg af vine

2 vine

Vores udvalg af vine | Sortér efter
  • Alkoholfri

    FERMENCE CHARDONNAY ØKO Alkoholfri

    | 75,00 | Kolli 6
  • Alkoholfri

    FERMENCE PINOT NOIR ØKO Alkoholfri

    | 75,00 | Kolli 6
×